Üye Girişi

Kullanıcı adı :
Şifre :
Yeni Üyelik Şifre Hatırlatma

Müşteri Hizmetleri

Sözleşmeler
Ön Bilgilendirme
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Kullanım Koşulları ve Üyelik Sözleş.
Güvenli E-Ticaret
3-D Secure Nedir?
SSL Nedir?
Sıkça Sorulan Sorular
Üyelik ve Satın Alma
Üyelik ve Avantajları
Sepet İşlemleri
Teslimat/Fatura Bilgisi
Sıkça Sorulan Sorular
Satış Sonrası
Sipariş Takibi
İade Koşulları
Arıza İşlemleri
   


Arıza İşlemleri

Sattığımız tüm ürünler resmi ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır.

Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden ya da kullanım kılavuzundan bulacağınız size en yakın yetkili servisi arayarak, garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz.

Netfotomarket.com'a gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

Yetkili servis bilgisine ürün garanti belgesinden, kullanım kılavuzundan ya da müşteri hizmetlerimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Yetkili Servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz.

Arızalı ürünlerinizi doğrudan size en yakın yetkili servise göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlar (ortalama 4 iş günü/ 1 hafta kazanırsınız). Bünyemizde onarım merkezi bulunmadığından ürünlere müdahalemiz söz konusu değildir. Bu sebeple, Netfotomarket.com'a gönderdiğiniz ürünler tarafımızdan da yetkili servislere gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

* PTT Kargo ile gönderilen paketler kontrol edilemediği için kabul edilmemektedir.Lütfen ptt kargo ile gönderi yapmayınız.